top of page

Slovenskí vysťahovalci

História slovenského vysťahovalectva 

Copy of Copy of Copy of Copy of Copy of Most Attractive Youtube Thumbnail.png

Dejiny Slovenska sú dejinami emigrácie.

 

Keď na začiatku 20.storočia vrcholilo vysťahovalectvo, zo Slovenska odišla takmer tretina národa. Muži, ženy a deti sa vydávali za oceán za vidinou lepšieho života a zárobku, ale i za slobodou. Najmä na východnom Slovensku ťažko nájdeme rodinu, ktorú vysťahovalectvo nepoznačilo. 

Napriek tomu, že v každej dedine a meste nájdeme emigrantský príbeh,  zostáva táto fascinujúca kapitola našich dejín neznámou. Na potomkov vysťahovalcov na druhej strane Atlantiku sa zabudlo. Len v Amerike sa však pocet ľudí so slovenským pôvodom odhaduje na 2 milóny.

Naša nová kniha Slovenskí vysťahovalci oživuje polozabudnutú históriu.

Objav fascinujúcu históriu, o ktorej sa nehovorí. 

Napriek tomu je téma vysťahovalectva ešte stále veľkou neznámou. Vzdialenosť a politika narušili puto medzi vysťahovalcami a ich domovinou. Na rodinu a kamarátov, ktorí zostali v zámorí sa zabudlo. Vydaj sa po stopách slovenských vysťahovalcov.

Kniha Slovenskí vysťahovalci predstavuje 18 skutočných príbehov ľudí, ktorí opustili všetko, čo doma mali s nádejou, že v Novom svete zbohatnú.

Ich život v Amerike či Kanade nebol ľahký.

Slovenskí baníci zomierali v baniach, ľudia prichádzali o ťažko zarobené
peniaze pri podvodoch, vdovy sa museli prebíjať životom sami. Niektorí si svoj americký sen splnili, iné nie.

Potomkovia vysťahovalcov dnes odhaľujú príbehy svojich predkov a obete, ktoré museli priniesť, aby sa ich deti mali lepšie. Sú to príbehy odvahy, húževnatosti, lásky, straty a nádeje.

V anglickom znení vyšla pod názvom Slovak Settlers na jar 2023 a najmä v USA sa teší veľkej popularite. 

Slovenská verzia knihy pod názvom Slovenskí vysťahovalci vychádza v novembri 2023.

Copy of Copy of Most Attractive Youtube Thumbnail.jpg

Vedeli ste, že

  • tretina národa bola na začiatku 20. storočia za hranicami Slovenska?​

  • bez amerických Slovákov by nikdy nevzniklo Československo?

  • ​Slováci sa zúčastnili protestu, ktorý sa zapísal do histórie amerického banníctva? 

  • amerikáni zanechali stopy v našom folklóre a architektúre?

O autorkách

Slovenskí vysťahovalci je v poradí už piatou publikáciou autoriek Zuzany Palovic a Gabriela Beregházyovej. 

Copy of [Original size] Copy of Copy of Copy of [Original size] Copy of Copy of Copy of Ta

Zuzana Palovic

Zuzana Palovic zažila vysťahovalectvo na vlastnej koži, keď jej rodičia v roku 1988 odišli z Československa. Hoci vyrastala v Kanade a USA, ako dospelá sa rozhodla vrátiť do rodnej zeme.  Založila občianske združenie Global Slovakia, ktoré sa venuje zvyšovaniu povedomia o Slovensku vo svete a obnovovaniu vzťahov medzi potomkami vysťahovalcov a Slovenskom.

Jej prvá samostaná kniha Veľký návrat skúma fenoném odlevu mozgov, ale najmä návrat odídených Slovákov domov. V zahranićí získali schopnosti a skúsenosti, ktoré teraz na Slovensku prinášajú do vedy, obchodu, kultúry a politiky.

zana.jpg

Gabriela Beregházyová

Gabriela Beregházyová sa narodila, vyrastala a študovala na Slovensku. Tak ako mnohí, po promócii však odišla zo Slovenska do zahraničia najprv za prácou a potom za ďalším štúdiom. Po dokončení doktorátu sa však vrátila naspäť na Slovensko a odvtedy sa venuje písaniu kníh. Osud ju zaviedol do domu, ktorý takmer pred sto rokmi postavil amerikán, kde momentálne žije. Práve tu sa zrodil nápad na knihu Slovenskí vysťahovalci. 

IMG_8654_edited_edited.jpg

Na stránke sú použité fotografie z rodinných albumov potomkov vysťahovalcov: Ken Duda, Jeanne Zulick, Steve Dobrovich, Edward Monovich a Rudy Bies. Ďalej sú použité fotografie z Library of Congress.

bottom of page